Opis
Piosenkarka, doktor nauk humanistycznych z zawodu etnografka i etnolożka. Jako tancerka zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” Uniwersytetu Jagiellońskiego trafiła w 1979r. do krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami. Wkrótce rozpoczęła także pracę jako kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W Piwnicy zaczęła od wykonywania angielskich piosenek z własnym, gitarowym akompaniamentem.
W tym czasie zrodził się pomysł na wykonywanie „piosenek gazetowych”, czyli utworów opartych na prasowych informacjach, które zwyczajowo dość mocno odbiegały od rzeczywistości. Tak zapisała się jako wykonawczyni piosenek „Zapomnieć o protopopowych” (po tym jak sportowcy zbiegli z ZSRR do Szwajcarii).
„Mam wiele upatrzonych miejsc , gdzie zamykam oczy i widzę pomnik” (na podstawie wywiadu z rzeźbiarzem, Marianem Koniecznym), czy też wywiadu z żoną I sekretarza KC PZPR - Stanisławą Gierek.
Większą popularność przyniosła Annie Szałapak jednak piosenka „Czarna sukienka”, która wyłamywała się z ówczesnej, piwnicznej mody. Niebawem rozpoczęła się również stała współpraca z Agnieszką Osiecką (i Zygmuntem Koniecznym), która przyniosła kolejno „Białe zeszyty”, „Ucisz serce” i niekwestionowany przebój w repertuarze Szałapak „Grajmy Panu” (wszystkie utwory powstały do musicalu „Sztukmistrz z Lublina”).
Od tego momentu Agnieszka Osiecka nazywała Annę Szałapak „Białym aniołem Piwnicy pod Baranami”.
Oprócz współpracy z Zygmuntem Koniecznym śpiewała piosenki Zbigniewa Preisnera (ostatnią kompozycją tego twórcy jest utwór „Nie ma tego co już było”), Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, czy Grzegorza Turnaua (to z myślą o niej skomponował utwór „Naprawdę nie dzieje się nic”, który później włączył także do swojego repertuaru).
Użyczyła głosu w kilku filmach w tym „Ucieczka z kina Wolność” w reż. Wojciecha Marczewskiego. Jest autorką książek o legendach i szopkach krakowskich. W 1997r. otrzymała nagrodę Programu III Polskiego Radia „Mateusz” za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek i niepowtarzalny styl, a w 2008r. Fundacja Kultury Polskiej przyznała jej „Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce” w kategorii piosenka literacka. W 2016r. za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W ostatnich latach pracowała nad wydaniem kolejnego albumu „Ani-koty”, którego nie zdążyła ukończyć.
Utwory
1. Jeszcze przez chwilę być szczęściarzem
2. Serca na rowerach
3. Nie opieraj się o słońce
4. Dygresja
5. Do polityka
6. Polskie Betlejem
7. Zaklinanie czarowanie
8. To co się zdarzy
9. Anna Csillag
10. Białe zeszyty
11. Grajmy Panu
12. Brzeg
13. Peonie
14. Żywa woda
15. Ucisz serce
16. Źródło życia
17. Nad woda wielką i czystą
18. Tchnienie
19. Nie ma tego co już było
20. Czarna sukienka
21. Pożegnanie
22. Żegnam Was